ТЕМА ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ АВСТРАЛІЇ. ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ОСВОЄННЯ. РЕЛЬЄФ І КОРИСНІ КОПАЛИНИ
Мета: сформувати знання про географічне положення Австралії, закономірності формування рельєфу і корисних копалин; показати особливості дослідження та освоєння території материка європейцями; розвивати в учнів навички роботи з картами атласу, контурною картою, додатковою літературою, вміння розповідати, порівнювати, робити висновки, розвивати пізнавальні інтереси, естетичне та духовне виховання учнів.
Унаочнення: фізична карта Австралії, фізична карта світу, атлас, відеомагнітофон, слайди із зображенням природи материка.
Тип уроку: урок-подорож
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент
Учитель. Сьогодні ми з вами познайомимося з Австралією – найменшим материком нашої планети; проведемо наш урок не традиційно, а у формі подорожі, яку нам допоможуть здійснити гіди – ваші однокласники
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Отже, Австралія. Як тільки не називали цей материк – «країна кенгуру», «музей живих копалин», «країна – притулок»…Саме про Австралію так неординарно писала Г.Усова.
Вона розміщується десь під нами,
Там, мабуть ходять догори ногами,
Навиворіт там вивернутий рік,
І квітнуть там у жовтні всі сади,
У січні, а не в червні - літо,
Течуть там ріки без води
(І десь в пустелі пропадають),
Народжують звіряток із яєць
Собаки ж гавкати не вміють
Дерева лізуть із кори,
А з кроликами, що погризли все,
Боротись більше вже не сміють!
А ще Австралію інколи називають «материк навпаки».І, дійсно багато чого на цьому материку прямо протилежне тому, що вважається звичним для європейців, українців. Коли в Україні зима – в Австралії літо. Для українців зрозуміло: чим далі рухатись на північ, тим ставатиме холодніше, для австралійця рух на північ – жаркіше.
Материк таємниць і несподіванок. Не всі дерева Австралії дають тінь. Тварини, які мешкають на материку, вирощують свої дитинчат у сумках, окремі ссавці відкладають яйця, а вигодовують малят молоком. Континент, де «найстрашніший звір» - кролик, а серед птахів – звичайний горобець.
Отож, почнемо мандрівку загадковим «материком навпаки».
2. Демонстрація фрагменту відеофільму про Австралію
ІУ. Вивчення нового матеріалу
1. Учні поділяються на шість груп , отримують завдання щодо географічного положення материка, обирають оповідача.
1 гід. Розташування материка щодо екватора, найбільша його видовженість із півночі на південь по 142 градуси сх. д.
2 гід. Півкулі й географічні пояси, в яких лежить материк.
3 гід. Видовженість материка із заходу на схід по 26 градусів пд.. ш. (1 градус дуги паралелі 26 градусів =
4 гід. Пояси сонячного освітлення.
5 гід. Океани та моря, затоки, морські течії, що омивають материк (демонстрація таблиці «Великий Бар’єрний риф»).
6 гід. Інші найближчі материки і шляхи сполучення з ними.
2. Порівняння площі Австралії з іншими материками (робота з картодіаграмами підручника, які додаються).
3. Розповідь учителя – демонстрація слайдів
У далекому південному царстві Австралії жив цар, який мав чотирьох синів, які не дружили з географією. А як стали вони на поріг, то вирішив батько їх оженити. Наказав зробити самостріли й вистрелити. Куди потрапить стріла, то там і буде наречена. Через декілька днів на світанку піднялись сини на високі стіни палацу, що стояв неподалік від озера Ер.
Вистрелив перший син на північ та пішов щастя шукати. Ішов пустелями і нарешті потрапив у савану, де ліг відпочивати під пляшковим деревом. А тут з’явився чарівник і каже «Бачу, що ти втомився і сил не маєш. Я дам тобі еліксир здоров’я, якщо ти назвеш найдовшу річку світу» Задумався хлопець. Може, підкажемо йому? Учні підказали, і царевич незабаром був у палаці нареченої на м.Йорк – це крайняя північна точка Австралії (учні наносять на контурну карту і визначають географічні координати).
Другий син стрілу на південь пустив. Пішов щастя шукати. Йшов скребами важко прохідними, дійшов до річки могутньої Муррей, а з неї виходить водяний цар і говорить: « Я допоможу тобі через річку переправиться, якщо ти назвеш основні кліматичні пояси». Зажурився царевич. Ну як же нам йому не допомогти? Учні дають відповідь, і царевич раптом опинився в палаці нареченої на м. Південно-Східному – крайній південній точці Австралії (учні наносять цю точку на контурну карту).
Третій син стрілу на захід пустив. Але шлях через пустелю був занадто важким. Не зміг подолати його царевич, втомився і заснув. І сниться йому сон дивний… Красуня молода говорить: «Знаю, що ти втомився, знаю, що важко тобі, але якщо скажеш, де на Землі найжаркіше, то відразу опинишся у своєї нареченої». Навіть уві сні не зміг відповісти царевич. Допоможемо царевичу? (Учні дають відповідь, а на контурну карту наносять крайню західну точку Австралії м. Стіп-Пойнт і визначають географічні координати).
Найменший син стрілу пустив на схід. Ішов травами густими, горами високими і вже побачив палац нареченої, що височів на м. Байрон – крайню східну точку материка ( визначають географічні координати). От і казці кінець, а хто слухав – молодець!
Пн. – м. Йорк – 10 градусів пд.ш., 142 градусів сх.д.;
Пд.. – м. Південно-Східний – 39 гр. пд.ш., 147градусів сх.д.;
Сх.. – м. Байрон – 29 градусів пд.ш., 153градусів. сх.д.;
Зх. – м. Стіп-Пойнт – 26 градусів пд.ш.; 113 градусів сх..д.
4. Звучить тиха мелодія, в цей час учні наносять на карту номенклатуру (записана на дошці):
моря – Коралове, Тасманове, Арафурське;
затоки – Карпентарія, Велику Австралійську;
острови – Тасманію, Нову Зеландію, Нову Гвінею, Великий Бар’єрний риф; півострів Кейп – Йорк.
Учень робить висновок щодо географічного положення Австралії.
5. Дослідження та освоєння материка Австралії.
Відкрито пізніше пізніще за інші материки. Чому? (бесіда)
Повідомлення учнів про дослідників та мореплавців (випереджальне завдання):
- Луїса Торреса;
- Абеля Таскана;
- Джеймса Кука;
- Метью Фліндерса.
6. Австралія та Африка – «уламки» давньої Гондвани. Що спільного та відмінного в рельєфі материків? А чому саме такі форми рельєфу переважають? Чи є в Австралії вулкани, чи спостерігаються землетруси? Чому? (Бесіда). Учні працюють з тектонічними та фізичними картами атласу.
Межа Африканської платформи на півночі і на північному- сході співпадає з межею літосферних плит, а на сході платформи – великий розлом земної кори. Тому в цих районах спостерігаються землетруси, виверження вулканів, утворення складчастих гір на півночі. В Австралії межі давніх платформ знаходяться далеко від меж літосферної плити. Наслідок цього – відсутність значних землетрусів, виверження вулканів, складчастих гір, високих гірських масивів.
17. Учні працюють з картами атласу, знаходять найнижчу западину материка (Озеро Ейр), найвищу точку материка – г.Косцюшко –
11.Висновок. В основі Австралії розміщена давня платформа, тому переважає рівнинний рельєф: на заході – плоскогір’я, в центрі – низовина, а на сході – давні середньовисокі гори. Середня висота материка
12. Розміщення корисних копалин зумовлене тектонічною будовою території. З магматичними породами Австралійської платформи пов’язані рудні корисні копалини, які зустрічаються також і на сході материка (розповідь учителя).
Учні за картами атласу називають ці корисні копалини (залізні, алюмінієві, мідні, уранові руди).
В осадовому чохлі Австралійської платформи зосереджені нерудні корисні копалини (кам’яне і буре вугілля, нафта, газ).
Висновок. В Австралії великі запаси руд чорних і кольорових металів.
У. Закріплення вивченого матеріалу
1. Добери пари:
Північ – м. Південно – Східний
Південь – м. Байрон
Захід – м. Йорк
Схід – м. Стіп – Пойнт
2. Кросворд «Дослідження Австралії»
|
1 |
![]() |
2 |
![]() |
|||||||||
![]() |
|||||||||
![]() |
|||||||||
![]() |
|||||||||
![]() |
|||||||||
![]() |
Вертикаль:
1. Мореплавець, який довів, що Австралія – материк.
3. Ім’я мореплавця, який дослідив східне узбережжя Австралії.
Горизонталь:
1. Мореплавець, який вперше обійшов Австралію з півдня.
2. Мореплавець, який запропонував назвати материк Австралією.
УІ. Підсумок
УІІ. Оцінювання знань учнів
УІІІ. Домашнє завдання
Параграф опрацювати, усно дати відповіді на різнорівневі завдання, підготувати повідомлення.