Найчастіше на початку лекції викладач формує проблему, яку потрібно вирішити з учнями до кінця лекцій. Потім у процесі викладу учбового матеріалу ставляться дрібніші проблеми, які поступово наштовхують учнів на правильне вирішення загальної проблеми.
Урок – семінар. Суть цієї форми полягає в тому, що на уроці учні самостійно обговорюють питання, які одержали заздалегідь до доповідей, рефератів з однієї або декілька тем чи розділів.
Таке заняття може проводитись двома способами :
до заняття готуються всі учні.
до заняття готуються декілька доповідачів, а всі інші учні вивчають основний матеріал теми з конспекту чи підручника.
Для обговорення на семінарське заняття може виноситись тема,яка повинна розглядатися з різних позицій: політичних, економічних, екологічних, науково – технічних. Методом відкритого обговорення учні задають доповідачу питання, виправляють допущені ним помилки, неточності, доповнюють виступ, відстоюють свою власну думку, а викладач керує підведенням підсумків дискусії і висловлює свої зауваження.
Урок – конкурс. Щоб перевірити, з якими знаннями учні закінчують вивчення предмету, а також для кращої підготовки до заліку чи державної підсумкової атестації доцільно проводити в кінці вивчення курсу урок – конкурс.
Для проведення такого уроку викладачу потрібно провести велику підготовчу роботу (скласти для учнів список питань для повторення матеріалу, методику оцінки знань, окремі варіанти для кожного учня, підготувати арбітрів для оцінки знань учня).
Такі уроки розвивають певну самостійність учнів в прийнятті професійних рішень, виконанні робіт і орієнтуванні в складних ситуаціях. Активні форми і методи шліфують мовну практику учня і заодно розвивають мислення, зміцнюють віру учнів у свої здібності, допомагають викладачу знайти в кожного учня те особливо цінне, що в ньому закладено.
Конспект відкритого уроку з
фізики у 7 класі за темою:
«Робота та енергія»
Тема: Урок-подорож у країну «Робота та енергія»
Мета: Закріпити і поглибити знання учнів про роботу та енергію, розвивати інтерес до фізики й техніки формувати навички колективної праці, вміння відповідально і зосереджено працювати.
Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: Гральний кубик, макети простих механізмів, аркуш паперу, клей, шкатулки, пелюстки ромашки, кросворди, годинник, рулетка.
Сьогодні ми проведемо не звичайний урок, а урок подорож у країну «Робота та енергія». На вашому шляху будуть міста зазначені на карті подорожі. Переможе та команда яка не лише дасть правильні відповіді, але і повні та обґрунтовані. У нас беруть участь дві команди «Теоретики» і «Експериментатори».
Привітання команд
Фізика-наука чарівна.
Формули, закони, теореми.
Допоможе в світі нам вона.
Вирішити всі наші проблеми.
Фізика! Для нас не просто слово.
Фізика! Для нас не просто звук.
Фізика-основа і опора.
Всіх без винятку наук.
1 етап. Місто Ерудитів.
Учасники команд почергово підходять до столу і кидають гральний кубик, на гранях якого написано формули з даної теми. Формула яка випаде на грані стане темою для учасників команди.
2 етап. Місто Нерозгаданих таємниць.
На даному етапі учасникам команд надається кросворди у вигляді букв «Р» і «Е». Завдання для розгадування даних кросвордів дається учням на окремому листочку.
Завдання першого кросворду:
Одна з величин формули потужності.
У скільки разів дає виграш у силі важіль, якщо плечі дорівнюють 10см і 70см.
Одиниця однієї з величин формули E=mgh.
Апарат, який виконує кілька складний операцій.
Лев розвинув потужність 2,5 квт. Тигр розвинув 2400Вт. Хто розвинув меншу потужність?
Роман має потужність 50Вт, а Іван 0,045квт. Хто має більшу потужніст?
Наталя сказала, що рухомий блок дає виграш у силі, а Ніна відповіла-ні. Хто сказав правильно?
Завдання другого кросворду:
Явір нахиляється, якір опускається, ящір гріється. Яке тіло не виконує роботу?
Яка величина має таку ж одиницю вимірювання, що й енергія.
Частина грошей, яка видається в рахунок платні за виконану роботу.
Одиниця часу.
Що може мати кінетичну чи потенціальну енергію: ажур, алюр. Атом.
Одиниця потужності.
З етап. Місто Кмітливих.
Учасникам команд надається пелюстки ромашки на яких задано якісні задачі. Якщо команда не розв’яже задачу, то пелюстка з цією задачею не наклеїться.
Якісні задачі.
Виберіть рух, для якого робота сили тяжіння дорівнює нулю:
яблуко падає з гілки
гвинтокрил набирає висоту
шайба ковзає по льоду.
2 . У якій із наведених нище ситуацій відбувається перехід потенціальної енергії в кінетичну?
шайба повзає по льоду
м’яч скочується з гірки
випущена з лука стріла летить у гору.
У скільки разів збільшиться кінетична енергія тіла, якщо його швидкість збільшиться в три рази?
а) 3;
б) 6
с) 9
Який ККД механізму, якщо корисна робота становить 3/4 від виконаної роботи?
25%
50%
75%
5. Чому дорівнює робота сили коли напрям сили збігається з напрямом переміщення (A=F*S) ?
6. Чому дорівнює робота сили коли напрям сили протилежно напрямлений переміщенню (-A=F*S)?
За якої умови зберігається незміною механічна робота тіла прикладаючи однакову силу?
Чи можуть два тіла різної маси мати однакову кінетичну енергію
Як можна підвищити температуру тіла не нагріваючи його?
На одній і тій самій висоті перебувають дерев’яна і свинцева кулька однакового діаметра . Порівняйте їх потенціальні енергії?
IV етап м. Мислителів
Учасникам команд надається шанс помислити. Коли учасники команд будуть розв’язувати задачі біля дошки. Учні поповнюють «скарбничку цікавих фактів» la) Наше серце. Протягом життя серце виконує таку роботу, потрібна була б для підйому поїзда на найвищу гору Європи «Монблан» 14810 м16) Людина на дуже короткий час може розвивати потужність більшу ніж кінь. Приміром, потужність штангіста у ривку може у 5 разів перевищувати середню потужність коня.
2а) Хто ві
Джеймс Джоуль народився в Англії (1818 р. - 1889р.) у родині власника пивоварного завод
Через слабке здоров’я до 15 років Джеймс не відвідував школу. Після
смерті батька продавши свою частку спадщини Джоуль приступив досліджень вклавши у це всі свої гроші. За своє життя він провів тисячі експеримент
26) Найбільшим винахідником простих механізмів був геніальний Архімед якому приписують більше 40 винаходів. Серед них це двигун, водопідйомни
V ет
Конкурс м. Законогр
Завдання учасникам команд дають сформулювати закони, які справджуються для роботи і енергі
Енергія не зникає і не виникає , вона тільки перетворюється з одного виду в інш
Ніякий пристрій не дає нам виграш у роботі. У скільки разів виграємо у силі у стільки програємо в переміщені і навпаки
ета
Знавці простих механізмів
У цьому конкурсі дається завдання змайструвати прості механізми, розповісти про застосування простих механізмів у повсякденному житт
Підсумок уро
Його робить учитель, хід гри на кожному її етапі. Успіхи членів команд, що боролися за перемогу, оцінюються у балах, які виставляються у журнал, а члени команд-переможниці нагороджуються ще й призами
Домашнє завдан
Підготуватися до контрольної роботи за темою
Урок фізики. РОБОТА
ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ
Мета: навчити учнів обчислювати роботу електричного струму, розраховувати вартість електричної енергії.
Виховна мета: виховувати доброзичливість, чуйність; сприяти оволодінню учнями формами взаємодопомоги; навчати школярів співпраці; стимулювати моральні пережидання взаємного навчання, зацікавленість в успіхові товариша; формувати рефлексивні компоненти навчальної діяльності, цілеспрямованість, здібності планування, контролю, оцінки; поєднувати фронтальну, індивідуальну та групову форми навчальної діяльності
Обладнання уроку: джерела постійного струму на 4 В, лампочки низьковольтні на підставці, амперметри, вольтметри, лічильник, нагрівальні елементи, термометри, склянки з водою, розбірні двигуни, штативи з муфтами й лапками.
Тил уроку: урок вивчення нового матеріалу застосуванням інтерактивних технологій (сценки, робота в трупах).
План уроку
Актуалізація опорних знань: сценка Аз 1.
Пояснення нового матеріалу.
Закріплення нового матеріалу.
а) сценка № 2;
б) виконання групами учнів експериментальних завдань 1, 2, 3 на обчислення роботи електричного струму.
Підсумок уроку.
Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
Урок проводиться як змагання між трьома командами; на уроці працюють експерти.
які позначають значками «+» та « - » правильні й неправильні відповіді учнів
наприкінці уроку підсумовують кількість набраних балів окремими учнями й командами
Сцена № 1
На драбині, піднявшись на найвищий щабель стоїть Сашко, уважно розглядає лічильник і щось записує в книжку для розрахунку за електроенергію.
До кімнати заходить його товариш, Сергій:
Сергій. Привіт, Сашко!
Сашко. Привіт, Сергію!
Сергій. Що ти там робиш? Знову хочеш зробити коротке замикання?
Сашко. Не заважай, Сергію! Бачиш, я лічильник вивчаю. Мама доручила мені зняти показання лічильника й заплатити за електроенергію. Я тут дещо цікаве відкрив.
Сергій. А ну, увімкни лампочку, а ну, ще й плитку. Ого, мотає! Але що ж він підраховує і як?
Сашко. Електрику, мабуть
Сергій. На ньому написано, що він її підраховує в кіловат-годинах. Кіловат- години, кіловат-години і 1230 обертів диску! (Знизує плечима.)
Сашко. Ну, що таке ват, ми вже вчили. Це одиниця потужності. Це потужність струму в 1 А за напруги 1 В.
Сергій. Ну. так! А які ж кіловат-години підраховує лічильник? І як підраховувати витрати енергії? А побігли до школи, і там все з'ясуємо!
Сашко. Побігли!
Учні сідають за парту, до класу заходить учитель і починає урок. Вислухавши запитання Сергія і Сашка, учитель звертається до учнів:
Учитель. А ви, діти, знаєте, що підраховує лічильник і як обчислити вартість електроенергії?
Учні. Ні!
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо це. Відкрийте свої-робочі зошити з фізики, запишіть: число, класна робота, тема уроку - «Робота
електричний струм проходячи через різні електричні кола, виконує роботу. А як її визначити? Пригадайте, що вам уже відомо про електричний струм.
.Яким приладом вимірюють силу струму? (Ампермететром)
Як вмикається амперметр в електричне поле? (Послідовно з приладом, через який проходить струм.)
У яких одиницях вимірюються сили струму? (Амперах)
Яка ціна однієї поділки амперметра? (0,1 А)
5 . Яким приладом вимірюється напруга? ( Вольтметром)
б Як вмикається вольтметр в електричне коло? (Паралельно тій ділянці кола, на якій хочуть виміряти напругу.)
А чому не можна амперметр вмикати в електричне коло паралельно? (Амперметр має дуже малий опір; коли його вмикають послідовно із споживачем, то через нього йде майже такий струм, як і без нього.)
А якщо амперметр підключити паралельно до споживача? (Якщо амперметр підключити паралельно, наприклад, до лампочки, у якої опір більший за опір амперметра, то струм в амперметрі буде більший у стільки разів, у скільки опір амперметра менший за опір лампочки. Амперметр згорить.)
А чому не згоряє вольтметр, адже його ми приєднуємо паралельно до приладів? (У вольтметра дуже великий опір, тому по ньому йде невеликий струм.)
10 А якщо вольтметр увімкнути не за правилами, а послідовно, тоді що? (Вольтметр не згорить, бо в нього великий опір, але тоді він не покаже напругу на лампочці так, як при паралельному з'єднанні. При паралельному з'єднанні напруга на вольтметрі й лампочці однакова, а при послідовному різна, бо напруга пропорційна опору , а опір вольтметра значно більший за опір лампочки.)
Пояснення нового матеріалу
Учитель. Минулого уроку ми з вами навчилися визначати потужність електричного струму. Давайте пригадаємо:
Що називають потужністю?
Як визначають потужність електричного струму через напругу і силу струму?
Що беруть за одиницю потужності?
Як виражають одиницю потужності через одиницю напруги і сили струму?
Які одиниці потужності використовують?
Як називають прилад для вимірювання потужності?
За потужністю, діти, легко визначити роботу струму.за даний проміжок часу Пригадаємо, що потужність дорівнює відношенню роботи до часу, протягом якого її виконано.
Р=А/t; A=Pt;
де р — потужність А — це робота струм; t — час, за який ця робота виконана.
Якщо ми виражаємо потужність у ватах, час у секундах, то роботу матимемо у джоулях. 1 Дж = 1 Вт·с. На практиці зручніше роботу струму виражати не в джоулях, а в інших одиницях
ват -годинах; 1 Вт·тод = 3600 Дж
гектоват-годинах; 1гВт·год = 360 000 Дж;
• кіловат-годинах; 1кВт·год - 3 600 000 Дж,
Роботу електричного струму можна визначити, враховуючи, що P=U І:
А =UIt, 1Дж = 1В-А-с.
Сцена №2
Сашко. О! Здається я зрозумів, що рахує лічильник.
На лічильнику написано кіловат- години. Значить, лічильник лічить роботу струму Я знаю показання лічильника за місяць. Тепер можна обчислити вартість електроенергії.
С е р г І й. А яка ж вартість однієї кіловат-години? Де про це дізнатись?
Сашко. А давай заглянемо книжку для розрахунку електроенергіїСергій. У книжці написано, що вартість однієї кіловат-години 0,1372 гривні Тепер легко обчислити вартість електроенергії за місяць. Ану, рахуй!
Сашко. За місяць ми витратили 100 кіловат годин електроенерг
0,1372 грн·100 кВт·год =18,72 гр
Сергій . Ог
Сашко. Та ти далі читай.У цій книжечці написано що для виробництва 1 кВт·год електроенергії потрібно спалити 0,5 кг кам'яного вугілля. Виходить, ми за місяць витрачаємо 50 кг вугілл
Сергій. Уявляєш, Сашко, скільки потрібно спалити кам'яного вугілля за місяць для потреб тільки нашого будинку! А нашої вулиці? А нашого міста? Дійсно, ого так ог
У ч итель Використовуючи матеріал, який ми вивчили, давайте виконаємо декілька елементарних завдан
Група №1 одержує завдання: використовуючи набір приладів, розрахуйте р боту струму, який проходить через лампочку за 1 х
Які у вас будуть пропозиції щодо виконання даного завданн
Учень Я думаю, потрібно скласти електричне коло. Потім зняти показання амперметра і вольтметра й, використовуючи формулу, А =UIt розрахувати роботу струму лампочки за 1
Група №2 одержала таке завдання: використовуючи набір приладів, обчисліть, яку роботу виконує двигун, піднімаючи вантаж з підлоги до поверхні столу; розрахуйте, яку потужність розвиває двигун, обчисліть ККД двигуна й поясніть, чому він менший за одиниц
Учитель Ваші пропозиці
Учень Потрібно уважно розглянути двигун, прочитати його паспорт і виписати дані, як необхідні для виконання поставлених зад
Учень Потрібно уважно розглянути двигун, прочитати його паспорт і виписати дані, як необхідні для виконання поставлених задач
Уч ител ь. Яку роботу виконує двигун?
У ч е н ь Піднімає вантаж.
У ч н т е л ь. Як її визначити?
Уче н ь Роботу, що виконує двигун, можна обчистити за формулою
А= Fh,
деF = mg - сила тяжіння, що діє навантаж, т — маса вантажу, g - 9,8 . h-відстань, яку проходить вантаж (це висота стола).
У ч н т е л ь. А як розрахувати потужність що її розвивав двигун?
Учень. її можна не розраховувати, тому що вона зазначена з паспорті.
Учи з л ь. Як обчислити ККД двигуна?
У ч е н ь. ККД двигуна можна обчислити за формулою
η=AkAзЗображенняПіднімаючи вантаж, двигун виконує корисну роботу. Ми її вже обчислили. Затрачену роботу обчислимо за формулою А3 = pt, де р — потужність двигуна, а t- час піднімання вантажу.
Учите л ь. Як видумаєте, чому АkЗображення < АзЗображення ,? Чому η< 1
Група № 3 визначала ККД з електричним нагрівником. Яка корисна робота виконується в цьому завданн
Учень. Нагрівання вод
Уч ител ь. Як обчислити корисну робот
Учень. За законом збереження енерг
Ак = Q,a Q = cm(t2-t1Зображення
де Q — кількість теплоти, яка іде на нагрівання води, с — питома теплоємність води, т — маса води. t1Зображення — початкова температура води, t2 — кінцева температура води (m = 100г
У ч ител ь А за рахунок чого нагрівається вод
У ч е н ь Струм виконує робот
Учите л ь. А як її визначит
Уче н ь ЇЇ можна визначити за формулою А3=ptЗображення ;( р — потужність, вона зазначена у паспорті нагрівника, t - час, відмітимj за годинником
Використовуючи формулу 100 %, обчислимо ККД установк
Учите л ь Діти, давайте разом підіб'ємо підсумок вивченого на уроц
Як обчислити роботу електричного струм
У яких одиницях вимірюється робота електричного струм
Як обчислити вартість електричної енергії? Який прилад допомагає нам це зробит
Надамо слово експертам поставимо оцінку учням, які активно працювали на уроці. Привітаємо команду-переможниц
Домашнє завдан
Обчислити вартість електричної енергії у вашій квартирі за 5 дні
Завданняв.няю.и?у?у?і.и.).и?у.а?). )іїу?и.і? ?
Конспект уроку: "ЗОБРАЖЕННЯ В ПЛОСКОМУ ДЗЕРКАЛІ".
Мета: звернути увагу- учнів на особливості дзеркального й дифузного відбивання світла; навчити застосовувати закони відбивання для побудови зображення в плоскому дзеркалі.
Тип уроку: тренінг, створення ситуації успіху.
Основний метод: «Опорна задача».
Обладнання: 6 плоских дзеркал, оптичний диск, ланцюжок задач (додаток 1).
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань і вмінь
Самостійна робота учнів з підручником (С. 158-159). Звернути у вагу учнів на рисунок 4.17 підручника. Зазначити, до в плоскому дзеркалі зображення предмета — уявне, пряме, однакове за розміром із предметом — розташоване на такій самій відстані від дзеркала за ним, як і сам предмет перед дзеркалом. При ньому «праве» перетворюється в «ліве» і навпаки.
Навчити школярів знаходити область бачення предмета в плоскому дзеркалі.
Робота в малих групах
Кожна група досліджує кількість зображень для заданого кута а між дзеркалами і заповнює табличку на дошці.
Покладіть два дзеркала, утворивши двогранний кут 15°, 30°, 45°,60°, 90°, 120°. Розгляньте зображення олівця, ручки чи ш .лих предметів у дзеркалах. Скільки зображень ви бачите? Результати досліджень запишіть у таблицю.
Кут між дзеркалами а
Кількість зображент N
120°.
2
90°.
3
60°.
5
45°.
7
30°.
11
15°.
23
Чи існує закономірність у кількості зображень? Як ви вважаєте? Виведіть формулу для обчислення кількості зображень. Під час виведення формули кожна пара обмінюється своїми ідеями та аргументами з усім класом, що допомагає провести дискусію.
Учні виводять формулу:
N=
360
o
a
-1Зображення . Учитель коментує роботу груп.
Учитель. Скільки зображень можна побачити у двох паралельних дзеркалах?
Учні. Всіх не перелічити, їх дуже багато, тобто безліч.
Учитель. Чому з підводного човна, що знаходиться в зануреному стані, можна бачити те, що відбувається на поверхні моря, навколо неї?
1-й учень. Тому, що в кожного підводного човна є для цього оптичний прилад — перископ, який за допомогою двох дзеркал спрямовує в око спостерігача промені світла, що йдуть від тіл на поверхні моря.
Учитель. Особливо цікавим є застосування дзеркал у так званих кутових відбивниках, або катафо-тах, основною частиною яких є три взаємно перпендикулярні плоскі дзеркала.
Демонструємо катафот і показуємо, що падаючий на нього промінь довільної орієнтації точно вибивається назад.
Кутові відбивники використовують замість дзеркал у лазерних резонаторах і далекомірах. Спеціальні кутові відбивники були доставлені на Місяць і використані для точного вимірювання відстані до нього за допомогою лазерного променя.
Учитель. Чому вікна сусідніх будинків навіть сонячного дня здаються темними?
2-й учень. Світло не відбивається а практично все проходить у кімнату, вибивання від стін є розсіяним.
Учитель. Навіщо досвідчений мандрівник бере з собою в похід маленьке дзеркало?
З - й у ч е н ь. Можна подати сигнал «SOS» від сонячного проміння або в вогню.
Учитель. Будь-яка недзеркальна, тобто шорстка, негладенька поверхня розсіює світло: відбиває пучок паралельних променів, який падає на нього в усіх напрямах Пояснюється це тим, що шорстка поверхня складається великої кількості дуже маленьких плоских поверхонь, розмішених невпорядковано, під різними кутами одна до одної. Сніг, білий папір також відбивають значну частину світла — до 85 %. Проте вони не дають зображення предмета, і. дивлячись на ці тіла, ми бачимо не свічку, лампу чи сонце, яке освітлює їх, а білу поверхню.
У ч и те л ь. Чи можна побачити чисте дзеркало?
4 - й у ч е н ь. Ні, не можна. В ньому ми побачимо тільки предмети.
Контрольно-оцінювальний етап
( див. додаток, що е у кожного учня).
Метод, опорної задачі
Самостійну роботу учнів (див. додаток) учитель організовує в оптимальному для кожного з них темпі, де кожен учень сам визначає зону свого актуального розвитку. Працюючи з таким ланцюжком, кожен учень самостійно може визначили оптимальний для нього рівень складності і, виштовхуючись від нього, поглибити свої знання з даної теми, поступово ускладнюючи завдання. Стартовим майданчиком у даному ланцюжку є опорна задача 7.
Відповіді до ланцюжка задач додатка (варіант 2)
1
2
3
4
5
6
7
8
Г
В
А
В
Г
Д
Б
Домашнє завдання § 53. закінчити нерозв'язані задачі.
Додаток
Плоске дзеркало
1 варіант
Людина рухається з напрямку до плоского дзеркала зі швидкістю 1 м/с. З якою швидкістю зона наближається до свого зображення?
а) 0,5 м/с; б) 1 м/с в) 2 м/с; г) 3 м/с; д) 4 м/с.
Дівчина дивиться в дзеркало, що висить на вертикальній стіні. На скільки збільшиться відстань між дівчиною та її зображенням, якщо вона відійде від дзеркала на 0.5 м ?
а) На 0,5 м; б) на 1 м; в) ва 1,5 м; г) на 2 м; д) на 0 м.
Дівчина дивиться в дзеркало, що висить на вертикальній стіні. На скільки збільшиться відстань між дівчиною та її зображенням, якщо вона відійде від дзеркала на 0.5 м ?
а) На 0,5 м; б) на 1 м; в) ва 1,5 м; г) на 2 м; д) на 0 м.
Перед вертикально поставленим плоским дзеркалом стоїть людина. Як зміниться відстань між людиною та її зображенням, якщо людина наблизиться до площини дзеркала на 1 м?
а) Зменшиться на 2 м; б) зменшиться на 1 м;
в) зменшиться на 0,5 м; г) не зміниться; д) збільшиться на 1 м.
4 Кут падіння світлового променя дорівнює 20° Чому дорівнює кут між падаючим і відбитим променем?
а) 10°;; 6)20°; з) 40°; г)70°; д)140°.
Промінь падає під кутом 30° до поверхні плоского дзеркала. Визнанчити кут відбивання цього променя. Чому дорівнює кут між падаючим та відбитим променями?
а) 30°;, 60°; 6)30°, 90°; в) 30°, 120°; г) 60е. 120°; д) 60°, 90°.
6. Предмет розташований на відстані,20 см від дзеркала. Якою стане відстань між предметом та його зображенням, якщо дзеркало поставити в точку, де раніше було зображення?
а) 10 см; б) 20 см; в) 40 см; г) 60 см; д)80см.
7. На змаганнях у школі учневі необхідно було від точки А прибігти до точки В якомога швидше, доторкнувшись стінки С в будь-якому місці. В якому місці краще торкнутися стінки?
8. По прямому шосе рухається автобус зі швидкістю 15 м/с. З якою швидкістю віддаляється зображення придорожніх станів у плоскому дзеркалі водія відносно спостерігача на обочині та відносно водія?
а) Відносно спостерігача— 15 м/с, відносно водія — 15 м/с;
б відносно спостерігача - - 30 м/с, відносно -водія —15 м/с;
в) відносно спостерігача — 60 м/с, відносно водія — 30 м/с:
варіант
Перед вертикально поставленим плоским дзеркалом стоїть людина. Як зміниться відстань між- людиною та її зображенням, якщо людина віддалиться від площини дзеркала на 2 м?
а) Не зміниться: б) збільшиться на 1 м; в) збільшиться на 2 м; г) збільшиться на 4 м; д) збільшиться на 8 м.
Людина рухається в напрямку до плоского дзеркала зі швидкістю 1 м/с. З якою швидкістю вона наближається до свого зображення?
а) Відносно спостерігача— 15 м/с, відносно водія — 15 м/с;
б) відносно спостерігача - - 30 м/с, відносно -водія —30 м/с;
в)відносно спостерігача — 60 м/с, відносно водія — 30 м/с:
д)відносно спостерігача--- 15 м/с, відносно водія--30 м/с.
Ігровий метод вивчення фізики.
Питання про те "Як навчати?" особливо актуальне нині, оскільки школа повинна готувати своїх випускників до життя, до досягнення успіхів в ній, до правильної поведінки в природі, суспільстві, державі, на виробництві. Навчання в школі повинне прищепити учням уміння ставити на початку своєї діяльності мету, знаходити раціональні шляхи її досягнення, добиватися успіхів в цій діяльності..
На сучасному етапі розвитку шкільної освіти вчитель дістав можливість не слідувати, як раніше, суворим методичним приписам, а практично цілком орієнтуватися на творчий підхід до організації процесу навчання: вибирати програму і підручники із декількох альтернативних варіантів, оцінювати їх з позицій теорії методики викладання свого предмету, а у виняткових випадках складати свої програми і учбові матеріали до них.
.
У процесі гри в учнів виробляється звичка зосереджуватися. самостійно думати, розвивати увагу. Захопившись грою, діти не помічають, що навчаються, до активної діяльності залучаються навіть найпасивніші учні.
Коли вчитель використовує на уроці елементи гри, то в класі створюється доброзичлива обстановка, бадьорий настрій, бажання вчитися. Плануючи урок, учитель має уважати на всіх учнів, добирати ігри, які були б цікаві й зрозумілі.
А. С. Макаренко писав: “Гра має важливе значення в житті дитини… Якою буде дитина в грі, такою вона буде і в праці, коли виросте. Тому виховання майбутнього діяча відбувається перш за все в грі…” Отже, гра, її організація – ключ в організації виховання.
Гра – одна з найважливіших сфер у життєдіяльності дитини, разом з працею, навчанням, мистецтвом, спортом вона забезпечує необхідні емоційні умови для всебічного, гармонійного розвитку особистості. Для педагога вона стає інструментом виховання, що дає змогу повністю враховувати вікові особливості дітей і підлітків, розвивати ініціативу, створювати атмосферу розкутості, самостійності, творчості та умови для саморозвитку.
..
Культурна цінність гри безперечна, гра несе в собі потенціал всіх видів естетичної діяльності людини. Дослідники гри часто посилаються в своїх працях на роман німецького письменника Г. Гессе «Гра в бісер», в якому він розглядає естетичний аспект ігрової діяльності в житті людей ХХ століття. Гессе переконує, що гра, відірвана від життя, може перетвориться на жорстокий аморальний засіб, здатний формувати бездумну активність. На думку Гессе, естетичний характер гри як такий виражається у відчуттях вільної незацікавленості, легкості стосунків і насолодою творчою основою гри.
На сучасному етапі навчання школа повинна не лише формувати в учнів певний набір знань. Необхідно будити і постійно підтримувати прагнення їх до самоосвіти, реалізації творчих здібностей.
Дуже важливо на ранніх стадіях навчання запалювати в кожному учневі інтерес до навчання. Інтерес цей треба постійно підтримувати. Давно відмічено, що у людини залишається в пам'яті, а відповідно і в навиках, значно більше, коли він бере участь в процесі з цікавістю, а не спостерігає з боку .
Необхідна така реалізація всередині системи освіти, яка б дозволила школярам різного віку з цікавістю виконувати поставлені завдання.
Застосування нетрадиційних, нестандартних форм навчання благотворно позначається на учбовому процесі.
Нетрадиційний урок – це урок, який характеризується:
· нестандартним підходом до відбору змісту учбового матеріалу;
· до поєднання методів навчання;
· до зовнішнього оформлення.
Одна з форм таких уроків є гра. «Вчитися треба весело». Урок-гра – це метод навчання, спрямований на моделювання реальної дійсності з метою ухвалення рішень в модельованій ситуації.
Основна мета гри – підняти інтерес учнів до навчання, і тим самим підвищити ефективність навчання. Чому гра так подобається дітям? Тому, що гра дарує радість і захоплення, що сам процес гри сповнений несподіванок, а результат – таємниця. Але крім суб’єктивного сприйняття, є, безумовно, глибший вплив гри на людину, на основні сфери її життєдіяльності: фізичну, емоційно-вольову, інтелектуальну та духовну (цілісно-смислову) .
Урок-гру можна розглядати як одну з форм активного навчання, такі уроки передбачають творчий підхід з боку вчителя і ученика, освоєння умінь учеників в процесі активної пізнавальної діяльності.
Гра є методом навчання, який направлений на моделювання реальної дійсності з метою ухвалення рішень в конкретній ситуації, її основною метою є поглиблення інтересу до навчання і тим самим підвищення ефективності навчання. Гра має таке ж значення в житті дитини, яке у дорослого виробнича діяльність, робота. Що зовні здається безтурботною і легкою, насправді, гра вимагає у дитини віддачу максимуму своєї енергії, розуму, витримки, самостійності. Нерідко педагог вважає за краще проводити із дітьми заняття в звичній для них і для нього призначеній формі лише тому, що боїться шуму, безладу, які нерідко супроводжують гру. Для учнів урок-гра – перехід в інший психологічний стан, це інший стиль спілкування, позитивні емоції, відчуття себе в новій якості. Для вчителя урок-гра, з одного боку – можливість краще зрозуміти учнів, оцінити їх індивідуальні особливості, вирішити внутрішні проблеми (наприклад, спілкування), з іншого боку, це можливість для самореалізації, творчого підходу до роботи, здійснення власних ідей.
Гра є найприроднішою і найпривабливішою діяльністю для школярів. Це К. Д. Ушинський писав: «Зробити серйозне заняття для дитини цікавим – ось завдання початкового навчання. Кожна здорова дитина потребує діяльності і до того ж серйозної діяльності… З перших ж уроків привчайтенашій школі на уроках інформатики ми широко використовуємо ігрові технології. Грати можна цілий урок або використовувати ігрові фрагменти на уроках, не можна забувати про ефективність використання даної технології в позаурочний час.
Звичайно, гра не має бути самоціллю, не повинна проводитися тільки ради розваги дітей. Вона обов'язково має бути дидактичною, тобто підпорядкованою тим конкретним учбово-виховним задачам, які вирішуються на уроці, в структуру якого вона включається. Через це гру наперед планують, продумують її місце в структурі уроку, визначають форму її проведення, готують матеріал, необхідний для проведення гри
Ігри ефективні в системі з іншими формами і методами навчання. Використання дидактичних ігор має бути направлене на досягнення мети: дати учневі знання, відповідні сучасному рівню розвитку будь-якої науки, зокрема інформатик
Ігри бажано широко використовувати як засіб навчання, виховання і розвитку школярів. У будь-якій грі розвивається увага, спостережливість, кмітливість. Сучасна дидактика звертаючись до ігрових форм навчання на уроках, вбачає в них можливості ефективної взаємодії педагога і учнів, продуктивної форми їх спілкування з властивими їм елементами змагання, непідробної цікавост
У процесі гри в учнів виробляється звичка зосереджуватися, самостійно думати, розвивати увагу. Захопившись грою, діти не помічають, що навчаютьс
визначити місце дидактичних ігор та ігрових ситуацій у системі інших видів діяльності на уроц
Гра – одна з найважливіших сфер у життєдіяльності дитини, разом з працею, навчанням, мистецтвом, спортом вона забезпечує необхідні емоційні умови для всебічного, гармонійного розвитку особистості. Для педагога вона стає інструментом виховання, що дає змогу повністю враховувати вікові особливості дітей і підлітків, розвивати ініціативу, створювати атмосферу розкутості, самостійності, творчості та умови для саморозвитк
Яскравим прикладом ігрової позиції вчителя є діяльність А. С. Макаренка, який писав: «Є ще один важливий метод – гра… Треба зазначити, що між грою і роботою немає такої великої різниці, як дехто думає… В кожній гарній грі є насамперед робоче зусилля та зусилля думки… Дехто гадає, що робота відрізняється від гри тим, що в роботі є відповідальність, а в грі її немає. Це неправильно: у грі є така ж велика відповідальність, як і в роботі, – звичайно, у грі гарній, правильній
Крім вищенаведеного, необхідно наголосити і про виховуючу роль гри. Гра має значення і для формування дружного колективу, і для формування самостійності, позитивного відношення до праці, для виправлення деяких відхилень в поведінці окремих дітей і для багато чого іншого. Всі ці ефекти спираються як на свою підставу, на той вплив, який гра дає на психічний розвиток дитини, на становлення його особистості. Основними аспектами розвитку особистості дитини в зв'язку з цим можна назвати наступн
1. У грі розвивається мотиваційна сфер
• виникає ієрархія мотивів, де соціальні мотиви набувають важливішого значення для дитини, чим особисті (супідрядність мотивів).а:і:…»у. .і;я.і.и. .
Отже, аналізуючи матеріал цього розділу, ми можемо зробити певний підсумок:
- гра – це своєрідна пізнавальна діяльність соціально-культурного характеру, яка дозволяє дитині привласнювати соціальний досвід і навчатися перетворювати світ;
.
Гра належить до традиційних і визнаних методів навчання і виховання, дошкільників, молодших школярів і підлітків. Цінність цього методу полягає в тому, що в ігровій діяльності освітня, розвиваюча й виховна функція діють у тісному взаємозв’язку. Гра як метод навчання організовує, розвиває учнів, розширює їхні пізнавальні можливості, виховує особистість.
Задовольняючи дитячу допитливість, залучити їх до активного пізнання оточуючого світу, оволодіти способами пізнання зв’язків між предметами та явищами допоможе гра.
.
Рольові відношення між учасниками гри є основними параметрами, що визначають характер емоцій. Залежно від конкретної дидактичної мети нестандартного уроку, індивідуальних вікових і психологічних особливостей дітей, сюжетно-рольову гру можна проводити з одним учнем, групою або з цілим класом .
Дидактичні ігри бажано широко використовувати як засіб навчання, виховання і розвитку школярів. У будь-якій грі розвивається увага, спостережливість, кмітливість. Сучасна дидактика звертаючись до ігрових форм навчання на уроках, вбачає в них можливості ефективної взаємодії педагога і учнів, продуктивної форми їх спілкування з властивими їм елементами змагання, непідробної цікавості.
Дидактична гра – це практична групова вправа з вироблення оптимальних рішень, застосування методів і прийомів у штучно створених умовах, що відтворюють реальну обстановку. Під час гри в учня виникає мотив, суть якого полягає в тому, щоб успішно виконати взяту на себе роль. Отже, система дій у грі виступає як мета пізнання і стає безпосереднім змістом свідомості школяра.
.
Щоб урок був цікавим і ефективним, на його різних етапах можна використати кросворди за темами уроку чи розділу. Складаючи кросворд, учитель має дотримуватися вимог проведення дидактичних ігор. Під час цілеспрямованої підготовчої роботи учні розв’язують запропоновані кросворди з вивченої теми. Отже, кросворд, з одного боку, вносить в урок елемент гри, а з іншого – сприяє глибшому засвоєнню вивченого.
На уроках закріплення пройденого матеріалу чи повторенні учні люблять працювати динамічними парами. Попередньо вчитель готує картки з 2-3 практичними завданнями з теми, що вивчається. Одержавши картку, двоє учнів перше завдання виконують спільно. Один учень пояснює іншому, як потрібно виконувати завдання, а той слухає, запитує або висловлює своє розуміння. Друге і третє завдання діти виконують самостійно, занотовуючи їх до зошитів, а потім перевіряють